Sosyal Güvenlik Numarası

Biliyorsunuz ki Türkiye’de kullandığımız nüfus cüzdanlarımızın Amerika Birleşik Devletleri’nde bir işlevi yok, bu görevi pasaportumuz görüyor. Ülkemizde nasıl attığımız her adımda TC Kimlik numaramız gerekli oluyorsa, Work And Travel esnasında, Birleşik Devletler’de de bu Sosyal Güvenlik Numarası ( Social Security Number – kısaca SSN) gerekli olacak. Amerika staj programı için de gereklidir tabi ki. Yani bu numara bir nevi nüfus cüzdanımızdaki TC kimlik numaramız gibi diyebilirim.

Sosyal Güvenlik Numarası

Sosyal Güvenlik Numarası – SSN

En basitinden, daha bu sabah banka hesap kartımla ilgili bir sorun için müşteri hizmetlerini aramam gerekti, daha sorumu soramadan onlar bana Sosyal Güvenlik Numaramı sordular. Yani demem o ki, “Amerika’da kişinin yasal olarak çalışması için Sosyal Güvenlik Numarası gerek’” derler ya; yanlış efendim! Amerika’da kişinin nefes alması için bile bu numara gerek! :) Tabii bir de ülkeye dönüldüğünde tax back vergi iadenizi almak için ( biliyorsunuzdur; pay check’lerimizden hem Birleşik Devletler hem de Eyalet yetkilileri vergi kesintisi yapıyor, ancak bu kesintileri program sonrası ülkeye döndükten sonra alabiliyoruz. İşte geri alma esnasında yine Sosyal Güvenlik Numarasına ihtiyaç oluyor). SSN, nefes almak için bile gerekli dedik ya; oturma izni, çalışma izni, Amerika Bankalarında Hesap Açma işlemleri gibi işlemler hep bu numara ile gerçekleşiyor.

Sosyal Güvenlik Numarası Başvurusu

Bu numaranın nasıl alındığına değinecek olursak; arkadaşlar bu numarayı almak için çalıştığınız yerdeki Sosyal Güvenlik Ofislerine başvurabilirsiniz. Başvuru oryantasyon sırasında da yapılabiliyormuş, ben bilmiyordum bunu, geldikten sonra aldım numaramı. Bulunduğunuz yerdeki servisin adresini çalıştığınız yerdekilerden öğrenebilirsiniz, hatta benim işverenim bizi topladı götürdü sosyal güvenlik ofisine. İşimiz epey kolaylaşmıştı yani. Ama yine de aklınızda bulunsun, size en yakın servisin adresini, 1-800-772-1213 numaralı telefonu arayarak (bu arama ücretsizdir) yahut www.ssa.gov adresine girerek de öğrenebilirsiniz.

Arkadaşlar unutmayın ki, sosyal güvenlik kartınız (social security card) size birçok yasal hak sağlayacak. Bu numara olmazsa vergi iadelerinizi almanız hatta çalışmanız mümkün değil maalesef. Sosyal Güvenlik kartlarınız (numaralarınız), başvuru tarihinizden sonra bir ay (dört hafta) içerisinde elinize geçer. Bu süre içinde çalışabilmeniz ve diğer işlemlerinizi yapabilmeniz için, başvuru yaptığınıza dair bir evrak verirler. Bu geçici evrak işinize gerçekten yarayacak arkadaşlar. Ben banka hesabımı açtırdığımda Sosyal Güvenlik Numaram henüz elime geçmemişti, verdikleri evrak sayesinde hesap açtırabildim. Kart elinize geçene kadar bu geçici evrakı saklayın derim.

Bu numara TC kimlik numarası gibi kişiye özgüdür arkadaşlar. Daha önceki yıllarda katıldığınız programlar sırasında aldığınız Sosyal Güvenlik Numarasını kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu numaraların kullanım süresi yok, ömür boyu geçerliler. Yani numaranız zaten varsa tekrar sosyal güvenlik kartı başvurusu yapmanıza gerek yok.

Sosyal Güvenlik Numarası İçin Gereken Belgeler

Sosyal Güvenlik kartınızı almak için de haliyle birtakım evraklar hazırlamanız gerek arkadaşlar. Sosyal güvenlik numarası için gereken evraklar aşağıda listelenmiştir. Bunlar:

1- Başvuru formu (sosyal güvenlik ofislerinde veriliyor bu form)
2- Pasaport fotokopisi (aslı ile birlikte)
3- Job agreement dediğimiz iş sözleşmeniz (job offer)
4- DS 2019 belgenizin fotokopisi (aslı ile birlikte)
5- I 94 kartınız ve fotokopisi

Work and Travel ve Amerikada staj programları dahilinde Amerika’da kaldığınız süre boyunca bu kartı yanınızdan ayırmayın, kaybetme gafletinde hiç bulunmayın; çünkü yeniden çıkartması bir hayli zaman alıyor (malum bizim çalışma süremiz sadece 12 hafta ile sınırlı). Bu numara olmadan Amerikada banka hesabı açmak da mümkün değildir. Sosyal Güvenlik kartına başvuru esnasında size ABD’deki adresinizi de soracaklar arkadaşlar. Biz bu kısma çalıştığımız yerin adresini vermiştik. Siz de çalıştığınız yeri yahut kaldığınız yerin adresini verebilirsiniz. Nitekim kart hazır olunca size posta ile gönderiyorlar.

Sosyal Güvenlik numaranızı almak için hangi ofise başvurduğunuzu aklınızda tutun, ofisin iletişim bilgilerini de edinin ki olası bir sorun halinde iletişime geçebilesiniz yahut kartınızı alamazsanız acentanızdan yardım isteyebilesiniz.

Son olarak, vergi iadeleri sırasında bu karta ve numaraya yeniden ihtiyacınız olacağını unutmayın; Sosyal Güvenlik kartınızı evinize (Türkiye’ye) getirin ve saklamaya devam edin.

Sağlıcakla kalın, sevgiler Dilara

Daha önce sitemizde yazdığımız WAT Genel kategorisinde bulunan Sevis Nedir WAT Sevis Kaydı Nasıl Yapılır konusunda Sevis ile ve Work and Travel Sağlık Sigortası konusununda Amerika’daki sağlık sigortası ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *